odontologas ar stomatologas
odontologas ar stomatologas

Odontologas ar stomatologas – kuo jie skiriasi ir kurį rinktis?

implantai dantu kaina

Ieškodami specialisto dantų gydymui, dažnai susiduriame su painiava: vienur minimas odontologas, kitur – stomatologas, o kartais pasitaiko ir dantistas. Ar šie terminai reiškia skirtingas profesijas? Kuris iš jų teisingas, ir kuris gydytojas geriausiai atitiks jūsų poreikius?

Šiame straipsnyje paaiškinsime pagrindinius šių terminų skirtumus, atskleisime, ką jie reiškia šiuolaikinėje praktikoje ir padėsime suprasti, kaip pasirinkti tinkamą specialistą pagal savo poreikius.

Terminų kilmė ir reikšmės

Terminas odontologas yra oficialus medicinos specialisto pavadinimas Lietuvoje. Tai universitetinį išsilavinimą turintis gydytojas, kuris diagnozuoja, gydo dantų ir burnos ligas, atlieka chirurgines, estetines ar ortodontines procedūras.

Tuo tarpu stomatologas yra terminas, dažniau vartojamas istoriškai arba šnekamojoje kalboje. arba paieškose, pavyzdžiui, „stomatologas Vilniuje“. Šis terminas kilęs iš graikų kalbos žodžio stoma – „burna“, o jo vartojimas labiau paplitęs rusakalbėse ar posovietinėse šalyse.

Taigi odontologas ar stomatologas? Lietuvoje žymi tą pačią profesiją – gydytoją, turintį teisę teikti visas dantų gydymo paslaugas.

„Dantistas“ – pasenęs, bet vis dar gyvas

Trečias dažnas terminas – „dantistas“ – neturi jokio oficialaus medicininio statuso. Tai šnekamasis žodis,kuris kartais įgyja neigiamų atspalvių – siejamas su pasenusiu požiūriu į gydymą ar nemaloniomis patirtimis.

Todėl, jei kyla klausimas „odontologas ar stomatologas, o gal dantistas?“ – saugiausia rinktis pirmuosius du, o trečią palikti kasdieninei kalbai arba… istoriniam kontekstui.

Specializacijos ir paslaugų skirtumai

Nors terminai dažnai reiškia tą patį specialistą, praktikoje viskas priklauso nuo gydytojo pasirinktų sričių ir patirties.

Odontologas dažniau naudojamas oficialiuose kontekstuose – medicinos įstaigose, dokumentuose, draudime. Tai dažnai asocijuojasi su pilnu paslaugų spektru: nuo higienos iki implantacijos.

Stomatologas dažnai vartojamas pacientų, ieškančių pagalbos konkrečiu klausimu. Pavyzdžiui, žmogus gali ieškoti „stomatologo Vilniuje“, bet faktiškai patekti pas patyrusį gydytoją odontologą.

Kitaip sakant – odontologas ar stomatologas, jei jis dirba pažangioje klinikoje, kaip Dentaplanas, – praktikoje reikšmės nedaro. Svarbiausia – ką jis daro ir kaip tai daro.

Kada svarbu atsižvelgti į specializaciją, o ne terminą?

Skirtumas tampa svarbus tuomet, kai gydymas reikalauja specializacijos. Pavyzdžiui:

  • Jei svarstote apie dantų implantaciją, verta rinktis chirurgą–implantologą, kuris specializuojasi šioje srityje.
  • Jei galvojate apie viso žandikaulio atstatymą – All-on-4® metodika bus tinkama procedūra, kurią atlieka tik patyrę gydytojai su chirurginio gydymo praktika, ortopedo praktika.
  • Jei domina estetiniai pokyčiai – dantų tiesinimas kapomis gali būti atliekamas ortodonto arba patyrusio gydytojo odontologo-ortopedo.

Taigi svarbiausias kriterijus – ne terminas, o gydytojo patirtis, klinikos lygis ir taikomi metodai.

Mitai apie profesijos skirtumus

Mitas 1: odontologas labiau išsilavinęs nei stomatologas.
Netiesa. Tai du pavadinimai tai pačiai specialybei.

Mitas 2: stomatologas dirba tik poliklinikoje.
Netiesa. Stomatologo terminas vartojamas ir privačioje praktikoje – ypač Vilniuje.

Mitas 3: stomatologas negali atlikti implantacijos.
Netiesa. Svarbu, kad tai būtų gydytojas, turintis reikalingą kvalifikaciją – nesvarbu, kaip jis vadinamas.

Kaip žmonės ieško specialistų internete?

Nors oficialus terminas yra „odontologas“, žmonės internete vis dar dažnai ieško ir „stomatologo“, ar net vartoja žodį „dantistas“. Todėl kai kurios klinikos (tarp jų ir Dentaplanas) savo pavadinimuose bei aprašymuose naudoja visus šiuos terminus – kad būtų lengviau rasti reikiamą specialistą nepriklausomai nuo to, koks žodis įvedamas į paiešką.

Galų gale, svarbiausia ne tai, kaip vadinasi gydytojas, o kokia jo patirtis ir kokybė – kad jūsų šypsena būtų patikimose rankose.

Technologinis pranašumas – svarbesnis nei pavadinimas

Kai kalba pasisuka apie sudėtingesnes procedūras, pacientui turėtų rūpėti ne tiek terminai, kiek:

  • klinikos naudojama įranga (3D skeneris, mikroskopas),
  • gydymo planavimas,
  • gydytojo patirtis.

Pavyzdžiui, šiuolaikinis odontologas ar stomatologas klinikoje „Dentaplanas“ dirba su moderniausiais skaitmeniniais sprendimais, gali atlikti implantaciją per vieną vizitą, o estetinį dantų tiesinimą – be breketų, naudojant beveik nematomas kapas.

Kada rinktis Vilniaus specialistą?

Sostinėje įsikūrusios klinikos, tokios kaip Dentaplanas, turi:

  • didesnį specialistų pasirinkimą,
  • modernią įrangą,
  • inovatyvius gydymo sprendimus.

Jeigu jums aktualus visapusiškas gydymas, kuris apima ir chirurgiją, ir estetiką – odontologas ar stomatologas Vilniuje bus saugiausias pasirinkimas.

Apibendrinimas

Jei vis dar dvejojate, odontologas ar stomatologas – kurį rinktis, atsakymas paprastas: terminai skirtingi, bet profesija ta pati. Kur kas svarbiau atkreipti dėmesį į gydytojo kompetenciją, klinikos reputaciją ir paslaugų kokybę.

Tiek dantų implantacija, tiek All-on-4® metodika, tiek dantų tiesinimas kapomis reikalauja profesionalumo. Ir nesvarbu, ar pasirašyta „odontologas“ ar „stomatologas“ – svarbiausia, kad jūsų šypsena būtų patikimose rankose.

Kitos naujienos

Dantų tiesinimas kapomis ar visiems
Dantų tiesinimas kapomis: ar visiems tinka ir kiek trunka?
Dantų implantacija po dantenų ligų ir periodontito
Dantų implantacija po dantenų ligų ir periodontito
Dantų implantų ilgaamžiškumas ir ilgalaikė priežiūra

Susipažinkite su paslaugų išsimokėjimo
galimybėmis